Kurs języka serbskiego

OSTATNIE MIEJSCA!

KURS JĘZYKA SERBSKIEGO ONLINE pod patronatem Konsulatu Republiki Serbii

– od października –

Zostały ostatnie miejsca na kurs języka serbskiego, dołącz do nas.

Zajęcia online z języka serbskiego poprowadzą lektorzy native speakerzy Srdjan Papić i Aleksandra Tomić!

Dla początkujących:

Zapraszamy na kurs, jeśli wcześniej nie uczyłeś się języka serbskiego.

  • Poznaj lingua franca Bałkanów – język serbski przyda Ci się również w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie lub Czarnogórze!
  • Samodzielnie porozumiewaj się podczas urlopu.
  • Pozostań w kontakcie ze znajomymi z Bałkanów.
  • Zaskocz znajomością niszowego języka.

Dla zaawansowanych:

Zapraszamy na kurs także, jeśli już wcześniej uczyłeś się języka serbskiego, chorwackiego lub bośniackiego.

  • Udoskonal swoją znajomość języka serbskiego w biznesie (korespondencja służbowa, składanie reklamacji, zamówienia itp.).
  • Odśwież znajomość języka serbskiego, naucz się swobodnej konwersacji, poznaj obyczaje i etykietę w biznesie.
  • Sprawnie poruszaj się po Bałkanach, poznaj różnicę między językiem serbskim, chorwackim, bośniackim, czarnogórskim.

Oferujemy naukę na poziomie B1/B2 oraz B2/C1 ESOKJ. Pracujemy w oparciu o materiały autorskie i doświadczenie zawodowe naszych lektorów. Korzystamy z opracowań przystosowanych do polskich kursantów.

Naukę języka serbskiego dla początkujących i zaawansowanych planujemy rozpocząć w październiku 2020 r.

Poprzednie edycje cieszyły się sporym zainteresowaniem, dlatego już wkrótce otwieramy kolejną grupę dla nowych kursantów. Przewidujemy otwarcie grup: 1. dla osób początkujących, bez znajomości języka serbskiego, 2. kurs zaawansowany dla osób, które już rozpoczęły naukę języka serbskiego lub chorwackiego (poziom dostosowany do znajomości języka i wymagań kursantów).

Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu (90 min.) w dniu roboczym od godz. 18:00 na platformie Skype.
Kurs poprowadzi pan Srdjan Papić, który od dziesięciu lat pracuje jako lektor języka serbskiego na Uniwersytecie Śląskim i Jagiellońskim oraz Aleksandra Tomić, była lektorka języka serbskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Planowane rozpoczęcie kursu: pierwszy tydzień października 2020 r. 
Czas trwania: do końca czerwca 2021 r. (z możliwością kontynuacji nauki od jesieni 2021 r. – po przerwie wakacyjnej).
Cena 190 zł / miesiąc. Cena obejmuje 4 lekcje miesięcznie po 90 min. każda.

Liczba uczestników: 5-7 osób.

Z kursu MOŻNA ZREZYGNOWAĆ W KAŻDEJ CHWILI (nie zwracamy za miesiąc opłacony z góry). Tj. jeśli komuś z jakiegokolwiek powodu kurs nie odpowiada, może zrezygnować po prostu nie opłacając kolejnego miesiąca nauki. W przypadku rezygnacji większej liczby uczestników, zajęcia mogą zostać przegrupowane.

Za kurs możemy wystawiać faktury.

Chętnych prosimy o kontakt mailowy (po polsku lub serbsku) do 25. września 2020 r. na adres <srdanpapic@gmail.com>. W temacie wiadomości prosimy o wpisanie interesującego Państwa modułu: kurs początkujący / zaawansowany.

Podręczniki i materiały do nauki są udostępniane przez lektora drogą elektroniczną.

Nie przejmuj się, jeśli opuścisz lekcję! Wyślemy Ci przerobiony materiał, a zajęcia będą nagrywane i udostępnione kursantom (*nagrywanie wyłącznie za zgodą uczestników kursu).

Patronat nad kursem objął Konsul Honorowy Republiki Serbii w Katowicach Ranko Tomović

Wjazd do Serbii

W dniu 21.05.2020 r. Rząd Republiki Serbii podjął decyzję o zmianie Decyzji o ogłoszeniu choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, z powodu której wprowadzono zakaz wjazdu do Republiki Serbii oraz środki zapobiegawcze obejmujące wszystkie kategorie serbskich obywateli i cudzoziemców.

Zgodnie z ww. decyzją, od dnia 22.05.2020 r. do wjazdu na terytorium Republiki Serbii nie jest już wymagane specjalne zezwolenie/zgoda na wjazd wszystkich kategorii cudzoziemców. Przekroczenie granicy Republiki Serbii zostało zatem przywrócone do zwykłego trybu.

Wszystkim osobom wjeżdżającym do Republiki Serbii – zamiast wcześniejszych środków izolacji i obowiązku posiadania negatywnego testu PCR – podczas kontroli paszportowej wręczona będzie pisemna informacja–ostrzeżenie w języku serbskim oraz angielskim –  o środkach, które należy stosować w celu zapobiegania rozpowszechniania i zwalczania choroby zakaźnej COVID-19.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ambasady RP w Belgradzie, na której informacje są na bieżąco aktualizowane: https://www.gov.pl/web/serbia/informacje-o-koronawirusie

Sezon wakacyjny

W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, poniżej zamieszczamy
najważniejsze informacje dotyczące podróżowania przez i do Serbii:

DOKUMENT. Granicę serbską można przekroczyć na
podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Istotne jest jednak, aby zarówno dowód osobisty jak i paszport były ważne minimum 3 miesiące od momentu opuszczenia Serbii.

DZIECI. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przekroczyć granicę serbską na podstawie paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego.

ZIELONA KARTA. Od 1. stycznia 2012 roku przy wjeździe samochodem do Republiki Serbii nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego ubezpieczenia samochodowego – czyli tzw. „zielonej karty”.

OPŁATY ZA PRZEJAZD. Republika Serbii nie posiada winiet. Za korzystanie z autostrad płaci się za poszczególne odcinki w punktach poboru opłat na tzw. „bramkach”.

POJAZD SŁUŻBOWY. W przypadku poruszania się po terytorium Serbii pojazdem służbowym zarejestrowanym na firmę, niezbędne jest posiadanie pisemnego zezwolenia na używanie tego pojazdu.

LEASING. Osoba podróżująca samochodem w leasingu powinna
mieć przy sobie upoważnienie właściciela czyli firmy leasingowej pojazdu na wyjazd zagraniczny.

WALUTA. Walutą obowiązującą w Serbii jest dinar. Zalecamy zabieranie ze sobą euro aby na miejscu, w Serbii wymienić je na dinary (nie ma możliwości wymiany złotówek w Serbii).

ZWIERZĘTA. Aby wjechać ze zwierzęciem na terytorium Serbii, niezbędne jest posiadanie paszportu dla zwierzęcia, chipu, standardowych szczepień oraz zaświadczenia od weterynarza potwierdzającego, że
zwierzę jest zdrowe
 (w celu uzyskania wzoru zaświadczenia prosimy
o kontakt: sekretariat@konsulat-serbia.pl). Prosimy także o zapytanie
lekarza, na jaki czas zaświadczenie zostaje wydane.

W razie wszelkich dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Pomoc

Szanowni Państwo,

w związku z dramatyczną sytuacją w Serbii związaną z koronawirusem, prosimy ludzi dobrej woli o pomoc finansową lub materialną. Najbardziej potrzebne są: respiratory, maseczki ochronne, maseczki z filtrem FFP2 i FFP3, testy na obecność koronawirusa, bezdotykowe termometry, przyłbice ochronne, sprzęt do intubacji, filtry do respiratora, maseczki tlenowe, jednorazowe kombinezony ochronne.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z naszym konsulatem: sekretariat@konsulat-serbia.pl; tel. 32 265 81 66

Poniżej podajemy numery kont, na które można wpłacać darowizny:

  • Konto w EUR

Frankfurter Sparkasse

IBAN: DE93500502010200721925

SWIFT/BIC: HELADEF1822

  • Konto w USD

Frankfurter Sparkasse

IBAN DE44500502010254022561

SWIFT/BIC: HELADEF1822

  • Konto w CHF

Frankfurter Sparkasse

IBAN DE92500502010254022570

SWIFT/BIC: HELADEF1822

Wizyta Ambasadora Serbii

Ambasador Serbii Nicola Zurovac odwiedził Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, gdzie spotkał się z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Ambasadorowi towarzyszyli Radca-Minister w Ambasadzie Vladana Bogetić oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii w Katowicach Ranko Tomović.

Rozmowy dotyczyły współpracy regionalnej z serbską gospodarką, w dziedzinach ekonomii, kultury i nauki.

Źródło zdjęć: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Źródło zdjęć: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

V Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze w Belgradzie

W dniach 25-26 listopada przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Polsko-Bałkańską Izbą Gospodarczą oraz Izbą Gospodarczą Serbii, udało nam się zorganizować kolejną już edycję Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego.

Według danych Serbskiej Izby Gospodarczej, w Serbii zarejestrowano 151 firm z polskim kapitałem osób prawnych i fizycznych. Spodziewamy się, że po tegorocznym Forum grono firm polskich inwestujących w Serbii, powiększy się o kolejnych inwestorów.  

Na tegorocznym Forum przedstawione zostały warunki gospodarcze i możliwości inwestycyjne w Serbii, a po części plenarnej odbyły się  rozmowy B2B polskich i serbskich firm z branży ekologicznej, energetycznej, górniczej oraz motoryzacyjnej.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich aktywny udział w Forum. Mamy nadzieję, że rozmowy, jakie przeprowadzili Państwo w ciągu tych dwóch dni dadzą początek owocnej współpracy z serbskimi partnerami.

W trakcie Forum Prezes Izby Gospodarczej Serbii – Pan Marko Čadež, zaprosił na rozmowę delegację polskich uczestników Forum, wśród których znaleźli się: Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Prezes Bałkańsko Polskiej Izby Gospodarczej oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii, reprezentujący Konsulat w Katowicach. Spotkanie dotyczyło między innymi możliwości podzielenia się doświadczeniami Polski, jakie związane są z procesem przystąpienia do Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na sprawy gospodarcze.

dav

Spotkanie przedsiębiorców z Premierem Mateuszem Morawieckim

18 września br. pan Konsul wziął udział w spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Wydarzenie zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Śląski Urząd Wojewódzki oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Podczas spotkania, Prezes Rady Ministrów, dał wystąpienie dotyczące gospodarczej i politycznej sytuacji w Europie. W drugiej części spotkania, zebrani mieli okazję do rozmowy z Premierem.

Źródło zdjęcia: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach