27 stycznia br. 56 ocalałych z Auschwitz oraz liderzy i przedstawiciele ponad 50 państw – głowy koronowane, prezydenci, premierzy, ministrowie i dyplomaci itp. przybyli aby razem upamiętnić dzień wyzwolenia. W uroczystości obchodów brała udział delegacja Republiki Serbii, z Ministrem Spraw Zagranicznych panem Marko Đurić na czele.
24 stycznia br. na zaproszenie Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP posła Pawła Kowala, konsul uczestniczył w noworocznym spotkaniu z konsulami honorowymi akredytowanymi w Rzeczypospolitej Polskiej.
W spotkaniu m.in. uczestniczył Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak oraz konsul honorowy Republiki Serbii w Białymstoku pan Jarosław Antychowicz.
15 stycznia br. Pan Konsul wziął udział w noworocznym spotkaniu organizowanym przez Wojewodę Śląskiego Marka Wójcika.
Wojewoda Marek Wójcik na spotkaniu podsumował miniony rok oraz podziękował konsulom za dobrą współpracę. Spotkanie miało na celu dyskusję na temat dalszych kierunków współpracy i rozwoju oraz było okazją do złożenia noworocznych życzeń.
Chcesz odkryć Bałkany i porozumiewać się w ich sercu? Naucz się języka serbskiego, który otworzy Ci drogę nie tylko do Serbii, ale także do Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji!
Zapisz się na kurs języka serbskiego online 𝐩𝐨𝐝 𝐩𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚𝐭𝐞𝐦 𝐊𝐨𝐧𝐬𝐮𝐥𝐚 𝐇𝐨𝐧𝐨𝐫𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐢 𝐒𝐞𝐫𝐛𝐢𝐢. Nasz kurs to idealna okazja, by poznać kulturę i tradycje Bałkanów, zyskując jednocześnie umiejętności językowe, które przydadzą Ci się w podróży i pracy.
𝐎𝐝 𝐤𝐢𝐞𝐝𝐲? Od stycznia do czerwca 2025
Jak często: 𝐫𝐚𝐳 𝐰 𝐭𝐲𝐠𝐨𝐝𝐧𝐢𝐮, w dni robocze wieczorem, 4×90 minut
Z kim: dr Aleksandra Tomić, 𝐥𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫𝐤𝐚 𝐣𝐞̨𝐳𝐲𝐤𝐚 𝐬𝐞𝐫𝐛𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐚 𝐔𝐧𝐢𝐰𝐞𝐫𝐬𝐲𝐭𝐞𝐜𝐢𝐞 𝐉𝐚𝐠𝐢𝐞𝐥𝐥𝐨𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐦
Cena: 𝐨𝐝 𝟐𝟑𝟒 𝐳ł miesięcznie
Kontakt: kontakt@blkn.pl
𝐆𝐫𝐮𝐩𝐨𝐰𝐲 𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐨𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 𝐧𝐚 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐩𝐨𝐳𝐢𝐨𝐦𝐚𝐜𝐡.. Wypróbuj za darmo – na wyższych poziomach pierwsza lekcja 𝐆𝐑𝐀𝐓𝐈𝐒!
Kursy poprowadzą: dr Gordana Đurđev Małkiewicz, lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, dr Jelena Jovanović, była lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Tijana Vuković, była lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie Warszawskim, dr Aleksandra Tomić, była lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i Srdjan Papić, lektor j. serbskiego na Uniwersytecie Śląskim!
Dołącz do nas i 𝐨𝐝𝐤𝐫𝐲𝐣 𝐁𝐚ł𝐤𝐚𝐧𝐲 w pełnym blasku!
Zapisz się teraz i zacznij swoją językową przygodę! kontakt@blkn.pl https://www.blkn.pl/…/kursy/kurs-jezyka-serbskiego-online/
W dniach 25-26 listopada przy współpracy z Ambasadą Republiki Serbii, Krajową Izbą Gospodarczą, Izbą Gospodarczą Serbii oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, udało nam się zorganizować kolejną już edycję Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego.
Na tegorocznym Forum przedstawione zostały warunki gospodarcze i możliwości inwestycyjne w Serbii, a po części plenarnej odbyły się rozmowy B2B polskich i serbskich firm z różnych branż, w tym m.in. motoryzacyjnej i przemysłowej.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich aktywny udział w Forum. Mamy nadzieję, że rozmowy, jakie przeprowadzili Państwo w ciągu ostatnich kilku dni dadzą początek owocnej współpracy z serbskimi partnerami.
Dnia 11 listopada br. w związku z obchodami 106. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, pan Konsul odwiedził cmentarze w Łambinowicach i Mysłowicach. Złożył wieniec i zapalił znicze na grobach jeńców serbskich z I wojny światowej. W Łambinowicach towarzyszyła panu Konsulowi pani dr Violetta Rezler-Wasielewska, Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
W godzinach porannych pan Konsul wziął także czynny udział w obchodach Dnia Niepodległości w Katowicach, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
Festiwal Wina odbędzie się w dniach 22-24.11.2024. w Belgradzie. Jeśli są Państwo zainteresowani wzięciem udziału w tymże wydarzeniu, zarejestrować można się tutaj Wine vision By Open Balkan. Uwaga: ostateczny deadline rejestracji jest do 22.07.2024.
W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące podróżowania do Serbii:
DOKUMENT. Granicę serbską można przekroczyć na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Istotne jest jednak, aby zarówno dowód osobisty jak i paszport były ważne minimum 3 miesiące od momentu opuszczenia Serbii.
DZIECI I MŁODZIEŻ. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przekroczyć granicę serbską na podstawie paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego.
ZIELONA KARTA. Od 1. stycznia 2012 roku przy wjeździe samochodem do Republiki Serbii nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego ubezpieczenia samochodowego – czyli tzw. „zielonej karty”.
OPŁATY ZA PRZEJAZD. Republika Serbii nie posiada winiet. Za korzystanie z autostrad płaci się za poszczególne odcinki w punktach poboru opłat na tzw. „bramkach”.
POJAZD SŁUŻBOWY. W przypadku poruszania się po terytorium Serbii pojazdem służbowym zarejestrowanym na firmę, niezbędne jest posiadanie pisemnego zezwolenia na używanie tego pojazdu.
LEASING. Osoba podróżująca samochodem w leasingu powinna mieć przy sobie upoważnienie właściciela czyli firmy leasingowej pojazdu na wyjazd zagraniczny.
WALUTA. Walutą obowiązującą w Serbii jest dinar. Zalecamy zabieranie ze sobą euro aby na miejscu, w Serbii wymienić je na dinary (nie ma możliwości wymiany złotówek w Serbii).
ZWIERZĘTA. Aby wjechać ze zwierzęciem na terytorium Serbii, niezbędne jest posiadanie paszportu dla zwierzęcia, chipu, standardowych szczepień oraz zaświadczenia od weterynarza potwierdzającego, że zwierzę jest zdrowe (w celu uzyskania wzoru zaświadczenia prosimy o kontakt: sekretariat@konsulat-serbia.pl). Prosimy także o zapytanie lekarza, na jaki czas zaświadczenie zostaje wydane.
W razie wszelkich dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Południa Europy w Bolesławicach (25. i 26.05.2024.) odbyła się pod hasłem „Festa Bośniacka”. Wśród zaproszonych gości honorowych znaleźli się: pani Koviljka Špirić – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bośni i Hercegowiny, pan Tomislav Vidošević – Ambasador Republiki Chorwacji, pan Aleksandar Dimovski – Ambasador Macedonii Północnej, pani Julia Sienkiewicz – Konsul Honorowa Bośni i Hercegowiny oraz pan Ranko Tomović – Konsul Honorowy Republiki Serbii.
źródło: Urząd Gminy Bolesławiecźródło: Urząd Gminy Bolesławice
W dzień poprzedzający uroczystość, goście mieli możliwość złożenia kwiatów pod pomnikiem.
źródło: Urząd Gminy Bolesławiceźródło: Urząd Gminy Bolesławice