Podróż do Serbii

W dniu 21.05.2020 r. Rząd Republiki Serbii podjął decyzję, że od piątku 22 maja br. obywatele Serbii i cudzoziemcy mogą przekraczać granicę Serbii bez dotychczas wymaganego zezwolenia międzyministerialnej Grupy Roboczej (Radno telo) oraz bez przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Nie ma już także konieczności odbywania 14-dniowej samoizolacji w przypadku braku wyniku testu. Przekraczanie granicy Serbii zostało przywrócone do zwykłego trybu.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ambasady RP w Belgradzie, na której informacje są na bieżąco aktualizowane: https://www.gov.pl/web/serbia/informacje-o-koronawirusie

Pomoc

Szanowni Państwo,

w związku z dramatyczną sytuacją w Serbii związaną z koronawirusem, prosimy ludzi dobrej woli o pomoc finansową lub materialną. Najbardziej potrzebne są: respiratory, maseczki ochronne, maseczki z filtrem FFP2 i FFP3, testy na obecność koronawirusa, bezdotykowe termometry, przyłbice ochronne, sprzęt do intubacji, filtry do respiratora, maseczki tlenowe, jednorazowe kombinezony ochronne.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z naszym konsulatem: sekretariat@konsulat-serbia.pl; tel. 32 265 81 66

Poniżej podajemy numery kont, na które można wpłacać darowizny:

  • Konto w EUR

Frankfurter Sparkasse

IBAN: DE93500502010200721925

SWIFT/BIC: HELADEF1822

  • Konto w USD

Frankfurter Sparkasse

IBAN DE44500502010254022561

SWIFT/BIC: HELADEF1822

  • Konto w CHF

Frankfurter Sparkasse

IBAN DE92500502010254022570

SWIFT/BIC: HELADEF1822

Stan wyjątkowy w Serbii

W związku z wprowadzeniem w Serbii w dniu 16.03.2020 r. stanu wyjątkowego, obowiązywać będą m.in. następujące restrykcje, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wywołującego chorobę COVID 19, które mogą oddziaływać na ruch osobowy i pobyt obywateli polskich przebywających na terytorium Serbii:

– granice przy wjeździe zostały zamknięte dla cudzoziemców z wyjątkiem dyplomatów i cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt; zwolnieni z zakazu są również załogi samochodów ciężarowych wykonujących transport międzynarodowy

– przewóz towarów jest w tej chwili nieprzerwany;

– na chwilę obecną tranzyt przez terytorium Serbii nie może trwać dłużej niż 12 godzin;

– tymczasowo zamknięte przejścia graniczne Węgry- Serbia to: Rasmina, Bajmok, Bački Vinogradi, Horgoš 2, Kanjiža (rzeczne), Đala, Rabe;

– wprowadzony zostanie nakaz kwarantanny dla osób przybywających do Serbii; złamanie kwarantanny może być zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat;

Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam email na adres urzędu belgrad.wk.dyzurny@msz.gov.pl. Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. Jeżeli pojawi się możliwość zorganizowania specjalnych lotów czarterowych do Polski, to poinformujemy Cię o tym.

Zgodnie z ostatnimi informacjami PLL Lot uruchomił specjalną stronę internetową  https://lotdodomu.com/. Istnieje na niej możliwość rejestrowania zapotrzebowania na powrót do kraju. Na podstawie tych danych LOT przygotuje specjalne loty czarterowe. Nie znamy jeszcze szczegółów dot. możliwych dat, liczby i kierunków połączeń, nie wiemy, czy Serbia zostanie objęta akcją.

Wszyscy polscy obywatele znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każdy obywatel wracający do Polski zostanie przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

! Polecamy korzystać ze strony www.belgrad.msz.gov.pl/ w celu uzyskania rzetelnych informacji związanych z obecną sytuacją.

Wizyta Ambasadora Serbii

Ambasador Serbii Nicola Zurovac odwiedził Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, gdzie spotkał się z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Ambasadorowi towarzyszyli Radca-Minister w Ambasadzie Vladana Bogetić oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii w Katowicach Ranko Tomović.

Rozmowy dotyczyły współpracy regionalnej z serbską gospodarką, w dziedzinach ekonomii, kultury i nauki.

Źródło zdjęć: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Źródło zdjęć: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

V Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze w Belgradzie

W dniach 25-26 listopada przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Polsko-Bałkańską Izbą Gospodarczą oraz Izbą Gospodarczą Serbii, udało nam się zorganizować kolejną już edycję Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego.

Według danych Serbskiej Izby Gospodarczej, w Serbii zarejestrowano 151 firm z polskim kapitałem osób prawnych i fizycznych. Spodziewamy się, że po tegorocznym Forum grono firm polskich inwestujących w Serbii, powiększy się o kolejnych inwestorów.  

Na tegorocznym Forum przedstawione zostały warunki gospodarcze i możliwości inwestycyjne w Serbii, a po części plenarnej odbyły się  rozmowy B2B polskich i serbskich firm z branży ekologicznej, energetycznej, górniczej oraz motoryzacyjnej.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich aktywny udział w Forum. Mamy nadzieję, że rozmowy, jakie przeprowadzili Państwo w ciągu tych dwóch dni dadzą początek owocnej współpracy z serbskimi partnerami.

W trakcie Forum Prezes Izby Gospodarczej Serbii – Pan Marko Čadež, zaprosił na rozmowę delegację polskich uczestników Forum, wśród których znaleźli się: Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Prezes Bałkańsko Polskiej Izby Gospodarczej oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii, reprezentujący Konsulat w Katowicach. Spotkanie dotyczyło między innymi możliwości podzielenia się doświadczeniami Polski, jakie związane są z procesem przystąpienia do Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na sprawy gospodarcze.

dav

Spotkanie przedsiębiorców z Premierem Mateuszem Morawieckim

18 września br. pan Konsul wziął udział w spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Wydarzenie zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Śląski Urząd Wojewódzki oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Podczas spotkania, Prezes Rady Ministrów, dał wystąpienie dotyczące gospodarczej i politycznej sytuacji w Europie. W drugiej części spotkania, zebrani mieli okazję do rozmowy z Premierem.

Źródło zdjęcia: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Targi Górnictwa 2019

W minionym tygodniu, odbyła się w Katowicach, kolejna edycja Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego.

Także pan Konsul, na zaproszenie prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, wziął udział w tym przedsięwzięciu. Na Targach miał okazję do licznych spotkań z prezesami firm związanych z górnictwem i przemysłem hutniczym.

Źródło: PTG S.A.