Archiwum

Dzień Patrona Szkoły ZSTiO nr 3 w Chorzowie

Dnia 14 czerwca,w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych nr 3 w Chorzowie, odbył się kolejny Dzień Patrona Szkoły – Nikoli Tesli. Bardzo cieszymy się z tego, że szkoła nie tylko przyjęła tego wielkiego wynalazcę na swojego patrona, ale również godnie reprezentuje jego imię. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z imprezy na stronie Szkoły: http://zstio3.pl/pl/component/content/article/81-ostatnio-w-szkole/616-dzien-patrona

W tym roku tytuł „Przyjaciela Szkoły” otrzymała pani dr inż. Sandra Grabowska, pełnomocnik Dziekana ds. Promocji Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej.

*zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Szkoły: http://zstio3.pl

Wizyta w Krakowskim Parku Technologicznym

27 marca delegacja miasta Pirot wzięła aktywny udział w III Europejskim Kongresie Samorządów. Delegacja składała się z przedstawicieli Wolnej Strefy Ekonomiczej miasta Pirot, tj. jej dyrektora – dr Dragana Kostića oraz kierownika marketingu – pana Aleksandra Simonovića, jak i przedstawiciela władz miasta Pirot – Pana Aleksandra Ćirića – pomocnika prezydenta ds. inwestycji i infrastruktury. Przy tej okazji, dnia 28 marca, delegacji wraz z Panem Konsulem Tomovićem udało się odwiedzić Krakowski Park Technologiczny. Relację z tej wizyty można przeczytać m. in. pod tym linkiem:

http://www.pirotskevesti.rs/lokalna-samouprava/delegacija-pirota-posetila-slobodnu-zonu-krakov/

IV Polsko – Serbskie Forum Gospodarcze w Belgradzie


W dniach 20-21 października przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Polsko-Bałkańską Izbą Gospodarczą oraz Izbą Gospodarczą Serbii, udało nam się zorganizować kolejną już edycję Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego.

Według danych Serbskiej Izby Gospodarczej, w Serbii zarejestrowano 75 firm z polskim kapitałem, z których 15 to bardzo młode inwestycje, działające na serbskim rynku dopiero od dwóch, trzech lat.

Na tegorocznym Forum przedstawione zostały warunki gospodarcze i możliwości inwestycyjne w Serbii, a po części plenarnej odbyły się bilateralne rozmowy polskich i serbskich firm z branży ekologicznej, energetycznej, górniczej oraz motoryzacyjnej.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich aktywny udział w Forum. Mamy nadzieję, że rozmowy, jakie przeprowadzili Państwo w ciągu tych dwóch dni dadzą początek owocnej współpracy z serbskimi partnerami.

W trakcie Forum Premier Serbii – Pan Aleksander Vučić, zaprosił na rozmowę delegację organizatorów Forum, wśród których znaleźli się: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie, Prezesi Krajowej Izby Gospodarczej, Bałkańsko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz Serbskiej Izby Gospodarczej, jak i Konsul Honorowy Republiki Serbii. Spotkanie dotyczyło między innymi możliwości podzielenia się doświadczeniami Polski, jakie związane są z procesem przystąpienia do Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na sprawy gospodarcze.

 

TT Warsaw

W dniach 26 – 28 listopada 2015 w Warszawie odbyły się 23. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw. W programie, poza możliwością odwiedzenia stanowisk przedstawicieli branży turystycznej z Polski i zagranicy, znalazły się spotkania z podróżnikami i blogerami podróżniczymi, liczne konferencje, prezentacje i workshopy.

Na stanowisku Turystycznej Organizacji Serbii po raz pierwszy miała okazję zaprezentować się Turystyczna Organizacja Wojwodiny razem z Turystycznymi Organizacjami miast Belgradu oraz Nowego Sadu jak również, zaprzyjaźnione z Konsulatem Republiki Serbii w Katowicach biuro Visit Balkan.

Według oficjalnych danych Serbskiego Urzędu statystycznego, w 2014. roku do Serbii przybyło aż o 30% więcej polskich turystów w porównaniu do roku 2013. Obecność wyżej wymienionych organizacji na warszawskich targach była zatem okazją do jeszcze intensywniejszej promocji Serbii jako interesującej turystycznej destynacji.

 

Čačak i Czeladź jako miasta partnerskie – rewizyta

W dniach 27 – 30.09.15 r w związku z nawiązaniem współpracy pomiędzy Czeladzią a Čačkiem, odbyła się rewizyta delegacji Czeladzi z panem burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele, w Čačku.

Podobnie jak pierwszą wizytę, także i drugą pomógł zorganizować Pan Konsul Republiki Serbii w Polsce, Ranko Tomović. Delegacja Czeladzi wraz z Panem Konsulem została podjęta przez prezydenta Čačka, pana Vojislava Ilicia.

W czasie pobytu w Serbii, poza oficjalnymi rozmowami, burmistrz Czeladzi odwiedził przedsiębiorstwo Unipromet oraz Fabrykę obróbki ziemniaków – obie firmy już wcześniej nawiązały pełną sukcesów współpracę z Polską i mogą służyć jako przykład dobrej współpracy polsko-serbskiej.

Poza rozmowami o współpracy, pan Burmistrz miał również okazję zaznajomić się z samym miastem oraz jego zabytkami. Delegacja odwiedziła m.in. monaster Blagoveštenje, dworek serbskiego generała Jovana Obrenovicia jak również Drvengrad – miasto stworzone przez Emira Kusturicę w 2000 roku na potrzeby jednego z jego filmów, a żyjące swoim życiem po dziś dzień.

W następnych miesiącach, poza już rozpoczętą współpracą gospodarczą, nawiązana zostanie także współpraca kulturalna, jak również współpraca pomiędzy uczelniami w Čačku i uczelniami w Sosnowcu i Katowicach.

Relacja z tej wizyty znalazła oddźwięk w serbskich mediach: artykuł na jej temat znalazł się na stronie Ozonpress: http://ozonpress.net/ekonomija/cacani-i-poljaci-o-ekonomiji/

Krótki reportaż opublikowała także TV Telemark Čačak: http://tvtelemark.rs/?q=node/3290

 

Spotkanie Korpusu Konsularnego w Belgradzie

13 czerwca 2015 r. w Pałacu Serbii w Belgradzie odbyła się konferencja Konsulów honorowych Republiki Serbii.

W spotkaniu uczestniczył premier Serbii Aleksandar Vučić, minister spraw zagranicznych Ivica Dačić, zastępca ministra spraw zagranicznych ds. konsularnych Dragan Momčilović, minister gospodarki Željko Sertić jak również przedstawiciele Izby Gospodarczej.

W spotkaniu udział wzięło 54 konsulów honorowych Republiki Serbii z całego świata, najwięcej zaś z krajów afrykańskich, azjatyckich jak również z Japonii i Europy.

Tematyka spotkania oscylowała wokół współpracy konsulów z rządem i gospodarką serbską. Poruszono także kwestię dotychczasowych aktywności każdego z konsulów.

Zostało ustalone, że odtąd co roku odbywać się będzie spotkanie Konsulów Honorowych Republiki Serbii, na którym będą omawiane i analizowanie aktywności konsulatów w poprzednim roku.

Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał z rąk Premiera Serbii flagę Republiki Serbskiej, która zostanie zawieszona na budynku konsulatu.

 

Čačak i Czeladź – miasta partnerskie

W dniach 23-26.05.15 r. w Czeladzi miała miejsce wizyta delegacji z miasta Čačak w Serbii. Do spotkania doszło z inicjatywy i przy wielkiej pomocy Konsula Honorowego Republiki Serbii, pana Ranka Tomovicia. Celem spotkania było nawiązanie szeroko zakrojonej współpracy w ramach programu miast partnerskich. Współpraca pomiędzy Čačkiem i Czeladzią miałaby mieć wymiar ekonomiczny, gospodarczy oraz społeczno-kulturalny.

W czasie wizyty w Czeladzi delegacja, na której czele stanął burmistrz Čačka, pan Vojislav Ilić, spotkała się z burmistrzem Czeladzi, panem Zbigniewem Szaleńcem oraz prezydentem Sosnowca, panem Arkadiuszem Chęcińskim.

Poza oficjalnymi rozmowami z władzami miast, delegacja Čačka mogła również przyjrzeć się z bliska  i poznać uroki regionu. W trakcie wizyty bowiem odwiedziła Zabytkową kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny oraz Koszęcin – siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

II Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze

W dniach 23 i 24 października 2014 r. w Belgradzie odbyło się Drugie Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze zorganizowane przez Konsulat Republiki Serbii w Katowicach wraz z Polsko-Bałkańską Izbą Handlową oraz Serbską Izbę Gospodarczą. Podczas Forum, indywidualne wystąpienia wygłosili m.in. Przewodniczący Serbskiej Izby Gospodarczej Milivoje Miletić, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Handlu, Turystyki i Telekomunikacji Stevan Nikčević, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie Aleksander Chećko oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii w Katowicach Ranko Tomović. Poza oficjalną częścią plenarną, odbyły się liczne rozmowy bilateralne między polskimi i serbskimi przedsiębiorcami mogące już w niedługim czasie zaowocować nawiązaniem dwustronnej współpracy.

W Forum udział wzięły 73 firmy (29 z Polski i 44 z Serbii) z branży górniczej, motoryzacyjnej, energetycznej oraz spedycji i transportu. Podczas Forum obecni byli także przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym Forum Gospodarczym!

 

Gala wręczenia Nagród Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna”

W dniu 19 września 2014 roku w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi odbyła się gala wręczenia Nagród Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna”.

Z okazji przypadającej w  tym roku dziesiątej edycji tej nagrody, wyłoniono 10 laureatów.

W zaszczytnym gronie laureatów znalazł się Konsul Honorowy Republiki Serbii Ranko Tomović, który przyjął „Pierścień Saturna” z rąk Burmistrz Miasta Czeladź Teresy Kosmali.

 

Odsłonięcie Pomnika Jeńców Serbskich w Łambinowicach

W dniu 25 czerwca 2014 roku na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach miało miejsce uroczyste odsłonięcie Pomnika Jeńców Serbskich, którzy zginęli w niemieckim obozie Lamsdorf podczas I wojny światowej.

Pomnik został wzniesiony przez jeńców serbskich w 1917 roku na cześć swoich zmarłych towarzyszy. Ze względu na upływ czasu, ten niewątpliwie unikatowy i cenny świadek historii z tamtego okresu, poniósł znaczne szkody, dlatego zostały podjęte konkretne działania w celu zebrania odpowiednich funduszy na jego renowację.

Dzięki państwowym i lokalnym instytucjom i przedsiębiorstwom oraz wsparciu ludzi wielkiego serca, zebrano wystarczającą ilość środków finansowych, co umożliwiło pomyślne wykonanie renowacji pomnika i odsłonięcie go w 100 rocznicę wybuchu I Wojny Światowej.

W uroczystości udział wzięli znamienici goście, na zdjęciu od lewej: Konsul Republiki Serbii Mihailo Petkovski, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu dr Violetta Rezler-Wasielewska, ambasador Republiki Serbii Radojko Bogojević, proboszcz Parafii Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości w Kędzierzynie-Koźlu, ks. Stanisław Strach, Konsul Honorowy Republiki Serbii Ranko Tomović, Sekretarz Ambasady Rumunii w Polsce, Catalin Radoi, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburgskiej w Brzegu, ks. Sławomir Fonfara.

Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Jeńców Serbskich przez władze Ambasady Republiki Serbii w Warszawie oraz Konsulatu Honorowego Republiki Serbii w Katowicach.

W tym samym dniu otwarto w Opolu wystawę pod tytułem „Pomeranija”, poświęconą Serbskim Jeńcom Wojennym z czasów II wojny światowej, którzy przebywali w II okręgu wojskowym Wehrmachtu  w okresie od 1941 do 1945 roku.

 

VIII edycja konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”

28 czerwca w budynku Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Zagłębiowskiej Nagrody Humanitas, przyznawanej w dwóch kategoriach – promocyjnej oraz honorowej.

W tym roku Konsul Honorowy Republiki Serbii Ranko Tomović był jednym z dwunastu nominowanych  do tej prestiżowej nagrody.

 

Wizyta delegacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Serbii oraz COPO ze Sremskiej Kamenicy w Katowicach

Od 22 do 24 maja 2013 roku w murach Szkoły Policyjnej w Katowicach gościła delegacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Serbii oraz Centrum Podstawowego Szkolenia Policjantów ze Sremskiej Kamenicy (COPO).

Podczas wizyty goście mieli okazję zapoznać się ze specjalistycznym wyposażeniem katowickiej szkoły i programem nauczania, jak również wziąć udział w pokazach technik interwencyjnych i strzeleckich oraz spotkaniu zorganizowanym w Wojewódzkiej Komendzie Policji w Katowicach.

Przedstawiciele obu szkół rozmawiali również o nawiązaniu międzynarodowej współpracy w zakresie realizowania wspólnych programów dydaktycznych i wymiany profesorów oraz słuchaczy.

Konsulat Republiki Serbii w Katowicach objął patronat nad wydarzeniem oraz wspierał stronę polską oraz serbską tłumaczeniem.

 

I Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze w Katowicach

16 maja 2013 roku w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się zapowiadane od września 2012 roku I Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze.

To największe w kraju wydarzenie gospodarcze łączące Polskę i Serbię zostało zorganizowane we współpracy Konsulatu Republiki Serbii w Katowicach oraz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Forum zgromadziło blisko 140 osób, w tym przedstawicieli ponad dwudziestu serbskich przedsiębiorstw oraz instytucji.

Forum uświetnili swoją obecnością znakomici goście: Pani Minister Rozwoju Regionalnego i Samorządów Lokalnych Republiki Serbii Verica Kalanović, Sekretarz Stanu Republiki Serbii Dejan Popović, JE Ambasador Republiki Serbii w Polsce Radojko Bogojević, Minister-Radca Ambasady Republiki Serbii w Warszawie Miroljub Popović oraz przedstawiciele pozarządowych organizacji, takich jak SIEPA, Agencija za privatizaciju Republike Srbije i Free Zone Pirot.

Spotkanie polskich i serbskich przedsiębiorców mowami powitalnymi otworzyli: Minister V. Kalanović, Wojewoda Śląski Z. Łukaszczyk, JE Ambasador R. Bogojević oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii R. Tomović. Podczas ceremonii otwarcia zalety serbskiego rynku i możliwości inwestycyjne zaprezentowali przedstawiciele serbskich instytucji, natomiast polscy przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces w Serbii – Adam Zieliński z Solaris Bus&Coach oraz Tomasz Cybok i Aleksandar Šaranac z Invenio – podzielili się z pozostałymi zgromadzonymi gośćmi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Druga część Forum poświęcona była rozmowom stricte biznesowym. W dyskusjach przedsiębiorcom pomagali tłumacze.

Po owocnych rozmowach Konsulat Republiki Serbii wraz z polską firmą Eurotech Sp.z.o.o. zaprosił gości na uroczystą kolację, którą zaszczyciły swoją obecnością Pani Minister Verica Kalanović oraz Pani Minister Elżbieta Bieńkowska.

I Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze zakończyło się sukcesem, który dobrze wróży polsko-serbskiej biznesowej przyszłości.

Galeria zdjęć z Forum dostępna jest na naszym oficjalnym profilu: https://www.facebook.com/pages/Konsulat-Republiki-Serbii-w-Katowicach/134603340056677?ref=tn_tnmn

 

Uroczyste otwarcie Konsulatu Republiki Serbii w Katowicach

(Na zdjęciu od lewej: Burmistrz miasta Czeladź Teresa Kosmala, Konsul Honorowy Republiki Serbii Ranko Tomović, Ambasador Republiki Serbii Radojko Bogojević)

24 września odbyło się uroczyste otwarcie Konsulatu. Ceremonię zaszczycili swoją obecnością m. in. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Serbii w Reczypospolitej Polskiej Radojko Bogojević, Minister-radca Miroljub Petrović, Konsul Mihailo Petkovski, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu MSZ ds. Bałkanów Zachodnich Anna Sochańska, Minister-radca Piotr Malinowski, Konsul Honorowy Ludowej Republiki Bangladeszu Mohammed Omar Faruque, Burmistrz miasta Czeladź Teresa Kosmala oraz liczni goście zarówno z Polski, jak i z Serbii.

Konsul Honorowy Ranko Tomović w swoim przemówieniu wyraził nadzieję, iż to wydarzenie stanie się początkiem szerszej wymiany pomiędzy Serbią a Polską, a także całej serii wydarzeń gospodarczych i kulturalnych, które umożliwią zbliżenie pomiędzy dwoma krajami. W planach działania Konsulatu znajduje się m. in. stworzenie serbsko-polskiego forum gospodarczego, otworzenie szkoły języka serbskiego ze specjalną ofertą dla przedsiębiorców chcących zainwestować w Serbii czy nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą policyjną w Katowicach a liceum policyjnym w Sremskiej Kamenicy.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Ambasady Republiki Serbii. W swoich słowach Ambasador Radojko Bogojević zaznaczył, że powstanie Honorowego Konsulatu w Czeladzi jest dla Serbii szczególnie ważne, bowiem jest to pierwsza honorowa placówka konsularna Serbii na terenie Polski, a w planach jest już otwarcie kolejnych.

Obecna w tym dniu burmistrz miasta Czeladzi Teresa Kosmala również podkreśliła, jak ważne dla rozwoju miasta i całego regionu jest powstanie w Czeladzi Honorowego Konsulatu Serbii, który wpisze się we współpracę Czeladzi m. in. z Francją, Ukrainą, Łotwą czy Węgrami. Burmistrz Czeladzi podkreśliła także, że dzięki swojej dwudziestoletniej działalności jako dyrektor zarządzający firmy CINI sp. z o. o. Konsul Honorowy Ranko Tomović znacznie przyczynił się do rozwinięcia współpracy pomiędzy Serbią a Polską, a jego bardzo dobra znajomość kultur serbskiej i polskiej pozwoli na dalsze efektywne rozwijanie kontaktów gospodarczych, kulturalnych i handlowych.

Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, obecna na drugiej części uroczystości zorganizowanej w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zapewniła, że współpraca z każdym z krajów bałkańskich może liczyć na wsparcie kierowanego przez nią ministerstwa: „Serbia ma rzeczywiście dużo ciepłych uczuć w Polsce i trzeba powiedzieć, że bardzo cieszymy się z obecności państwa na południu Polski, w tym potężnym gospodarczo miejscu na mapie naszego kraju” – powiedziała Bieńkowska. Minister Rozwoju Regionalnego wyraziła także nadzieję na szybkie przystąpienie Serbii do Unii Europejskiej.

O wydarzeniu napisali m.in.:

Radio Katowice:
Informacje z Regionu

Gazeta Wyborcza:
Uroczyste Otwarcie Honorowego Konsulatu

Portal insilesia.pl:
Inauguracja dzialalnosci Konsulatu Honorowego Republiki Serbii

Dziennik Zachodni:
Rusza Konsulat Serbii

Telewizja Katowice:
Uroczyste Otwarcie Honorowego Konsulatu Serbii

Twoje Zagłębie:
Konsulat Honorowy Serbii

Portal czeladz.pl
Uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Serbii

Portal balkanistyka.org:
W Katowicach Otwarto Honorowy Konsulat Serbii

Portal katowicedzisiaj.pl:
Katowice – uroczyste otwarcie Honorowego Konsulatu Serbii

 

24 maja 2012

Przyjęcie Listów Komisyjnych i przekazanie Exequatur udzielonych Panu Ranko Tomoviciowi, Konsulowi Honorowemu Republiki Serbii w Katowicach.

 

Komentarze są wyłączone.