Kurs j. serbskiego pod patronatem Konsulatu Republiki Serbii

Zapraszamy na kolejną edycję kursu języka serbskiego z Srdjanem Papiciem!

– Poznaj lingua franca Bałkanów
– Samodzielnie porozumiewaj się podczas urlopu
– Pozostań w kontakcie ze znajomymi z Bałkanów
– Zaskocz znajomością niszowego języka

Już w październiku w Katowicach rozpocznie się kolejna edycja kursu języka serbskiego dla początkujących.

Poprzednie edycje cieszyły się sporym zainteresowaniem, dlatego już wkrótce otwieramy kolejną grupę dla nowych kursantów. Przewidujemy otworzenie dwóch grup: 1. dla osób początkujących, bez znajomości języka serbskiego, 2. kurs zaawansowany dla osób, które już rozpoczęły naukę języka serbskiego lub chorwackiego.

Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu (90 min.) w dniu roboczym od godz. 18:00. 
Miejsce: ścisłe centrum Katowic.
Prowadzący: Kurs poprowadzi pan Srdjan Papić, który od dziesięciu lat pracuje jako lektor języka serbskiego na Uniwersytecie Śląskim i Jagiellońskim.
Planowane rozpoczęcie kursu: pierwszy tydzień października 2019 r.
Czas trwania: do końca czerwca 2020 r. (z możliwością kontynuacji nauki od jesieni 2020 r. – po przerwie wakacyjnej).
Cena: 170 – 190 zł / miesiąc (cena jest uzależniona od ilości uczestników kursu – im więcej osób, tym niższa cena).
Cena obejmuje 4 lekcje miesięcznie po 90 min. każda.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 25. września 2019 r. na adres srdanpapic@gmail.com

Podręczniki i materiały do nauki są udostępniane przez lektora drogą elektroniczną.

Do kontaktu z panem Papiciem zapraszamy również przedsiębiorców zainteresowanych kursem języka biznesu.

Patronat nad kursem objął Konsul Honorowy Republiki Serbii w Katowicach Ranko Tomović.

Co o kursie mówią jego uczestnicy: 

Na kurs trafiłam razem z mężem. Ja chciałam odświeżyć sobie co nieco oraz poznać różnice między językami chorwackim i serbskim. Mąż natomiast zaczynał od podstaw. W chwili obecnej komunikujemy się bez problemu w języku serbskim. Co tydzień dojeżdżamy z Bielska-Białej i za każdym razem wracamy z poczuciem, że było to bardzo dobrze wykorzystane półtorej godziny. Pan Srđan Papić prowadzi zajęcia w sposób ciekawy, gramatykę wprowadza jakby „przy okazji” a największy nacisk kładzie na konwersację. Dzięki temu nawet początkujący kursanci szybko przełamują barierę i po prostu mówią, ucząc się gramatyki bardzo naturalnie. Polecam kurs wszystkim, którzy chcą się nauczyć nie tylko języka ale także poznać kulturę tego kraju.
Magdalena Dziedziak – absolwentka filologii słowiańskiej na kierunku język chorwacki w biznesie i turystyce

O lekcjach z Srdjanem mogę powiedzieć bardzo dużo, ale na pewno nie to, że były nudne. Okazji do spotkań mieliśmy bardzo wiele, gdyż był moim lektorem przez 2 lata na Filologii Słowiańskiej na UJ-ocie. Zawsze fantastycznie przygotowany do zajęć, zajęcia są różnorodne, interesujące… Dzięki lekcjom z Srdjanem bardzo szybko załapałem j. serbski i zacząłem się nim biegle posługiwać. Między innymi, dzięki temu znalazłem ciekawą, dobrze płatną pracę. Jednym słowem – zdecydowanie polecam!!
Rafał Kądziołka‎ 

Uważam ze kurs języka serbskiego prowadzony przez pana Srdjana Papića jest niezwykle profesjonalny. Pan Srdjan jest świetnym dydaktykiem, pięknie tłumaczy zawiłości serbskiego, ale przede wszystkim ma niezwykłą cierpliwość do kursantów, którzy uporczywie a nawet złośliwie powtarzają te same błędy. Półtorej godziny mija bardzo szybko i pozostaje żal, że następna lekcja dopiero za tydzień.
Katarzyna Awdziewicz – Rott z zawodu nauczycielka języka polskiego, obecnie zatrudniona w Pracowni Zarządzania Wiedzą jako dyrektor zarządzający, odpowiedzialna za merytoryczna wartość szkoleń oraz za pozyskiwanie funduszy europejskich, współpraca z Wyższą Szkołą Biznesu oraz Uniwersytetem Śląskim

Szczerze polecam zajęcia z języka serbskiego z panem Srdjanem. Gwarantują one szybki postęp, sprawne zapoznanie się z regułami gramatyki, nawet tymi trudnymi. Dużo ciekawostek z kontekstu historycznego i kulturowego. Poprzez dynamiczną formę dopingują do mówienia. Myślę, że odnajdą się w kursie zarówno osoby całkiem początkujące jak i zaawansowane.
Jarosław Kmieć – student farmacji.9. Europejski Kongres

Nasz Konsulat wspiera tegoroczną, 9. edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która odbędzie się w dniach 16-18 października 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Mała i średnia przedsiębiorczość to główny temat Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O możliwościach rozwoju i wyzwaniach jakie stoją przed przedsiębiorcami dyskutować będą najważniejsze osoby w państwie, osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegacje zagraniczne z kilkudziesięciu państw.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu ⇒  https://ekmsp.eu/

Jesienne festiwale w Serbii

Dla tych z Państwa, którzy Serbię planują odwiedzić jesienią, poniżej przedstawiamy kilka największych festiwali odbywających się w Serbii we wrześniu i październiku:

KARLOVAČKA BERBA GROŽĐA”.

Święto winobrania w Sremskich Karłowicach – odbywający się nieprzerwanie od 1992 roku festiwal hołduje serbskim tradycjom winiarskim. Program wydarzenia obejmuje część ekonomiczną, w ramach której organizowana jest sprzedaż i wystawa winogron, win, pamiątek oraz dzieł sztuki. W ramach wydarzenia odbędą się wystawy i bogaty w atrakcje program kulturalno-rozrywkowy (koncerty wybitnych wykonawców, występy, festiwal folklorystyczny itp.).

Festiwal odbędzie się w dniach 6-9 września (piątek – niedziela) na rynku Branka Radičevića  w Sremskich Karłowicach (srb. Sremski Karlovci), które znajdują się około 20 minut drogi od Nowego Sadu.

DRŽAVNO PRVENSTVO ZA TOPLOVAZDUŠNE BALONE”

Międzynarodowy festiwal baloniarstwa i mistrzostwa Serbii w lotach balonowych
Trzecie mistrzostwa Serbii i dziewiąte międzynarodowe obchody festiwalu baloniarstwa. Organizatorem zawodów jest Federacja Lotnicza Serbii i Klub Balonowy „Senta-Zenta”. Organizator zaplanował otwarcie zawodów w piątek, loty będą wykonywane po południu od 17:00 do 20:00. W sobotę 8 września balony będą latać zarówno rano, jak i wieczorem. Następnego dnia w niedzielę loty odbędą się do godziny 12:00 , po czym nastąpi zakończenie zawodów i ogłoszenie wyników.
Zawody odbędą się w dniach: 8-11 września (sobota – poniedziałek) w miejscowości Senta znajdującej się około godziny drogi od Suboticy.

BALKAN CHEESE FESTIVAL“

Bałkański festiwal sera to najlepsza okazja, aby samemu spróbować i poznać tajniki, tak ważnej w Europie, tradycji serowarskich w niepowtarzalnym bałkańskim wydaniu. Ponadto wystawcy będą mogli również spotkać się z potencjalnymi partnerami biznesowymi, firmami cateringowymi i handlowcami w celu stałej współpracy.
Festiwal odbędzie się w dniach 12-13 października (piątek – sobota). W Centrum Młodzieży w Belgradzie (srb. Dom omladine Beograda) na ulicy Makedonska 22.

„BEOGRADSKI DŽEZ FESTIVAL”

Belgradzki Jazz Festival – Jubileuszowa, 35. edycja Belgradzkiego Festiwalu Jazzowego. Wydarzenie to cieszy się światową estymą nieprzerwanie od prawie pięciu dekad i co roku gromadzi przy scenie tysiące miłośników muzyki, zwłaszcza jazzowej.
Festiwal odbędzie się w dniach 22-27 października (wtorek – niedziela) w Hali Kombak (srb. Kombak Dvorana) znajdującego się przy ul. Dečanska 14 w centrum Belgradu.
Bilety są dostępne na stronie https://www.tickets.rs/program/35-beogradski-dzez-festival-dianne-reeves-tba-1176?lang=en

Zapraszamy do Serbii!