Pierwszy dzień VI Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb” w Katowicach upłynął pod znakiem spotkań międzynarodowych, degustacji oraz wydarzeń kulturalnych. Park Zadole stał się przestrzenią wymiany doświadczeń, prezentacji tradycji kulinarnych oraz integracji mieszkańców i gości z miast partnerskich.
W programie znalazły się pokazy kulinarne, warsztaty, panele dyskusyjne oraz występy artystyczne, a także spotkania z przedstawicielami różnych krajów i środowisk. Wydarzenie podkreślało ideę dialogu międzykulturowego oraz znaczenie wspólnoty budowanej wokół tradycji i dziedzictwa kulinarnego.
Z inicjatywy Konsulatu odbyła się wizyta młodzieży z gimnazjum w Seczeniu. Spotkanie miało charakter edukacyjny i integracyjny, umożliwiając uczestnikom poznanie polskiej historii, kultury oraz miejsc pamięci narodowej. Wizyta stanowiła również okazję do wymiany doświadczeń i budowania relacji między młodzieżą z Polski i Serbii.
W dniu 07.06.2025 konsul Ranko Tomović, wziął udział w corocznym wydarzeniu „Łączy nas chleb”, organizowanym przez miasto Katowice. Na udostępnionym przez miasto stoisku dla konsulatu znajdowały się przysmaki, z których znana jest Serbia tj. wino, ajvar, suszona wołowina i wieprzowina. Konsul wziął udział w panelu dyskusyjnym, w którym wraz z konsulami honorowymi Francji i Niemiec zachęcali mieszkańców do podróży kulinarnych.
27 stycznia br. 56 ocalałych z Auschwitz oraz liderzy i przedstawiciele ponad 50 państw – głowy koronowane, prezydenci, premierzy, ministrowie i dyplomaci itp. przybyli aby razem upamiętnić dzień wyzwolenia. W uroczystości obchodów brała udział delegacja Republiki Serbii, z Ministrem Spraw Zagranicznych panem Marko Đurić na czele.
24 stycznia br. na zaproszenie Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP posła Pawła Kowala, konsul uczestniczył w noworocznym spotkaniu z konsulami honorowymi akredytowanymi w Rzeczypospolitej Polskiej.
W spotkaniu m.in. uczestniczył Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak oraz konsul honorowy Republiki Serbii w Białymstoku pan Jarosław Antychowicz.
15 stycznia br. Pan Konsul wziął udział w noworocznym spotkaniu organizowanym przez Wojewodę Śląskiego Marka Wójcika.
Wojewoda Marek Wójcik na spotkaniu podsumował miniony rok oraz podziękował konsulom za dobrą współpracę. Spotkanie miało na celu dyskusję na temat dalszych kierunków współpracy i rozwoju oraz było okazją do złożenia noworocznych życzeń.
Chcesz odkryć Bałkany i porozumiewać się w ich sercu? Naucz się języka serbskiego, który otworzy Ci drogę nie tylko do Serbii, ale także do Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji!
Zapisz się na kurs języka serbskiego online 𝐩𝐨𝐝 𝐩𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚𝐭𝐞𝐦 𝐊𝐨𝐧𝐬𝐮𝐥𝐚 𝐇𝐨𝐧𝐨𝐫𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐢 𝐒𝐞𝐫𝐛𝐢𝐢. Nasz kurs to idealna okazja, by poznać kulturę i tradycje Bałkanów, zyskując jednocześnie umiejętności językowe, które przydadzą Ci się w podróży i pracy.
𝐎𝐝 𝐤𝐢𝐞𝐝𝐲? Od stycznia do czerwca 2025
Jak często: 𝐫𝐚𝐳 𝐰 𝐭𝐲𝐠𝐨𝐝𝐧𝐢𝐮, w dni robocze wieczorem, 4×90 minut
Z kim: dr Aleksandra Tomić, 𝐥𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫𝐤𝐚 𝐣𝐞̨𝐳𝐲𝐤𝐚 𝐬𝐞𝐫𝐛𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐚 𝐔𝐧𝐢𝐰𝐞𝐫𝐬𝐲𝐭𝐞𝐜𝐢𝐞 𝐉𝐚𝐠𝐢𝐞𝐥𝐥𝐨𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐦
Cena: 𝐨𝐝 𝟐𝟑𝟒 𝐳ł miesięcznie
Kontakt: kontakt@blkn.pl
𝐆𝐫𝐮𝐩𝐨𝐰𝐲 𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐨𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 𝐧𝐚 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐩𝐨𝐳𝐢𝐨𝐦𝐚𝐜𝐡.. Wypróbuj za darmo – na wyższych poziomach pierwsza lekcja 𝐆𝐑𝐀𝐓𝐈𝐒!
Kursy poprowadzą: dr Gordana Đurđev Małkiewicz, lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, dr Jelena Jovanović, była lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Tijana Vuković, była lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie Warszawskim, dr Aleksandra Tomić, była lektorka j. serbskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i Srdjan Papić, lektor j. serbskiego na Uniwersytecie Śląskim!
Dołącz do nas i 𝐨𝐝𝐤𝐫𝐲𝐣 𝐁𝐚ł𝐤𝐚𝐧𝐲 w pełnym blasku!
Zapisz się teraz i zacznij swoją językową przygodę! kontakt@blkn.pl https://www.blkn.pl/…/kursy/kurs-jezyka-serbskiego-online/
W dniach 25-26 listopada przy współpracy z Ambasadą Republiki Serbii, Krajową Izbą Gospodarczą, Izbą Gospodarczą Serbii oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, udało nam się zorganizować kolejną już edycję Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego.
Na tegorocznym Forum przedstawione zostały warunki gospodarcze i możliwości inwestycyjne w Serbii, a po części plenarnej odbyły się rozmowy B2B polskich i serbskich firm z różnych branż, w tym m.in. motoryzacyjnej i przemysłowej.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich aktywny udział w Forum. Mamy nadzieję, że rozmowy, jakie przeprowadzili Państwo w ciągu ostatnich kilku dni dadzą początek owocnej współpracy z serbskimi partnerami.
Dnia 11 listopada br. w związku z obchodami 106. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, pan Konsul odwiedził cmentarze w Łambinowicach i Mysłowicach. Złożył wieniec i zapalił znicze na grobach jeńców serbskich z I wojny światowej. W Łambinowicach towarzyszyła panu Konsulowi pani dr Violetta Rezler-Wasielewska, Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
W godzinach porannych pan Konsul wziął także czynny udział w obchodach Dnia Niepodległości w Katowicach, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.