Festiwale

22.-23. kwietnia: Supernatural 

Pod koniec kwietnia, w parku Košutnjak, znajdującym się w Belgradzie, odbywa się festiwal Supernatural. Jego celem jest podniesienie świadomości o ekologii i życiu w zgodzie z naturą. Supernatural to też ruch ekologiczny wykorzystujący sztukę, media oraz festiwal jako środki do podnoszenia świadomości ekologicznej.

Festiwal co roku odwiedza ok 20.000 osób i zyskuje on na popularności. Supernatural odbywa się w ciągu dnia, dzięki czemu nie jest konieczne użycie sztucznego oświetlenia. Wszystkie sceny festiwalu są zasilane przez biopaliwo, a uczestnicy są stale zachęcani do oddawania swoich śmieci do recyklingu.

Wydarzenie zaczyna się zazwyczaj wcześnie rano programem dla dzieci, festiwal jest więc przyjazny dla rodzin.

Strona www: supernatural.rs

11. – 13. sierpnia: Festiwal trąbki w Gučy

Pomnik trębacza w Gučy, autor: svickova

Najsłynniejszy festiwal folklorystyczny w Serbii, który odbywa się we wsi Guča, bałkańskiej stolicy trąbki na zachodzie Serbii.

Miłość do muzyki narodziła się tu już w 1831 roku, kiedy to Książę Miloš Obrenović rozkazał stworzenie pierwszego zespołu wojskowego. Od tamtej pory dźwięk trąbki rządzi życiem Gučy i okolic, towarzysząc wszelkim ważnym wydarzeniom w serbskich wioskach i miasteczkach: narodzinom, ślubom, Slavie (serbskim dniu patrona rodziny), pożegnaniom i powrotom do domu itd.

Muzyka jest bardzo zróżnicowana, od skocznego Kola, poprzez marsze i charakterystyczny w południowej Serbii čoček, aż do współczesnych melodii, nabierających wyjątkowego charakteru dzięki tradycji trębackiej. Melodie festiwalu poderwą do tańca każdego uczestnika, pozostawiając niezapomniane wrażenia. Zespoły często występują w strojach ludowych z grupą tancerzy i innymi elementami inspirowanymi folklorem, co dodaje festiwalowi niezwykłego uroku.

Festiwal ma już ponad 50-letnią tradycję, zaczynającą się od skromnych zlotów trębaczy aż po dzisiejszy, rozedrgany i kolorowy festiwal, który poświęcony jest już nie tylko muzyce, ale także sztuce folklorystycznej w szerszym znaczeniu.

Strona www: www.guca.rs

 

5.-9. lipca 2017, EXIT Festival

Robin Schulz, mts Dance Arena @ EXIT Festival 2017
Bernard Bodo EXIT photo team

Festiwal EXIT odbywa się co roku na twierdzy Petrovaradin w Nowym Sadzie, skąd rozciąga się widok na Dunaj. Pierwsza edycja tego muzycznego, wielogatunkowego festiwalu odbyła się w 2001 roku i od tamtego czasu festiwal stale zyskuje na popularności zarówno w Europie, jak i na całym świecie, regularnie pojawiając się na listach najlepszych festiwali na świecie. Na Festiwalu można posłuchać światowych gwiazd rocka, popu, dance, hip-hopu I wielu innych gatunków na ponad dziesięciu scenach.

Strona www: www.exitfest.org

 

16.-20. sierpnia Belgrade Beer Fest

Belgrade Beer Fest™ jest jednym z największych festiwali piwa w Europie, co roku odwiedza go około pół miliona ludzi. Wejście na festiwal jest darmowe, a na miejscu czeka nas wspaniała sceneria twierdzy Kalemegdan, wiele rodzajów doskonałego piwa oraz światowe gwiazdy muzyki.

Festiwal otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę „Best of Serbia”, która promuje najlepsze serbskie marki. Nagroda ta została przyznana za edycję z 2014 roku.

strona www: www.belgradebeerfest.com

Komentarze są wyłączone.