Pomoc

Szanowni Państwo,

w związku z dramatyczną sytuacją w Serbii związaną z koronawirusem, prosimy ludzi dobrej woli o pomoc finansową lub materialną. Najbardziej potrzebne są: respiratory, maseczki ochronne, maseczki z filtrem FFP2 i FFP3, testy na obecność koronawirusa, bezdotykowe termometry, przyłbice ochronne, sprzęt do intubacji, filtry do respiratora, maseczki tlenowe, jednorazowe kombinezony ochronne.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z naszym konsulatem: sekretariat@konsulat-serbia.pl; tel. 32 265 81 66

Poniżej podajemy numery kont, na które można wpłacać darowizny:

  • Konto w EUR

Frankfurter Sparkasse

IBAN: DE93500502010200721925

SWIFT/BIC: HELADEF1822

  • Konto w USD

Frankfurter Sparkasse

IBAN DE44500502010254022561

SWIFT/BIC: HELADEF1822

  • Konto w CHF

Frankfurter Sparkasse

IBAN DE92500502010254022570

SWIFT/BIC: HELADEF1822

Stan wyjątkowy w Serbii

W związku z wprowadzeniem w Serbii w dniu 16.03.2020 r. stanu wyjątkowego, obowiązywać będą m.in. następujące restrykcje, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wywołującego chorobę COVID 19, które mogą oddziaływać na ruch osobowy i pobyt obywateli polskich przebywających na terytorium Serbii:

– granice przy wjeździe zostały zamknięte dla cudzoziemców z wyjątkiem dyplomatów i cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt; zwolnieni z zakazu są również załogi samochodów ciężarowych wykonujących transport międzynarodowy

– przewóz towarów jest w tej chwili nieprzerwany;

– na chwilę obecną tranzyt przez terytorium Serbii nie może trwać dłużej niż 12 godzin;

– tymczasowo zamknięte przejścia graniczne Węgry- Serbia to: Rasmina, Bajmok, Bački Vinogradi, Horgoš 2, Kanjiža (rzeczne), Đala, Rabe;

– wprowadzony zostanie nakaz kwarantanny dla osób przybywających do Serbii; złamanie kwarantanny może być zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat;

Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam email na adres urzędu belgrad.wk.dyzurny@msz.gov.pl. Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. Jeżeli pojawi się możliwość zorganizowania specjalnych lotów czarterowych do Polski, to poinformujemy Cię o tym.

Zgodnie z ostatnimi informacjami PLL Lot uruchomił specjalną stronę internetową  https://lotdodomu.com/. Istnieje na niej możliwość rejestrowania zapotrzebowania na powrót do kraju. Na podstawie tych danych LOT przygotuje specjalne loty czarterowe. Nie znamy jeszcze szczegółów dot. możliwych dat, liczby i kierunków połączeń, nie wiemy, czy Serbia zostanie objęta akcją.

Wszyscy polscy obywatele znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każdy obywatel wracający do Polski zostanie przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

! Polecamy korzystać ze strony www.belgrad.msz.gov.pl/ w celu uzyskania rzetelnych informacji związanych z obecną sytuacją.