Dzień Państwowości Serbii

15 lutego br. Ambasada Republiki Serbii w Warszawie, w hotelu Regent zorganizowała uroczyste przyjęcie, którego powodem był Dzień Państwowości Serbii. Tego dnia wspomina się początek pierwszego serbskiego powstania narodowego oraz oddaje cześć bohaterom walki o niepodległość. W uroczystości uczestniczyli znakomici i wysocy goście, w tym przedstawiciele Rządu RP, cały Korpus Dyplomatyczny oraz przyjaciele i sympatycy Republiki Serbii.

Źródło zdjęć: Ambasada RS
Źródło zdjęć: Ambasada RS


Spotkanie noworoczne korpusu konsularnego

Dnia 24 stycznia br. pan Konsul Ranko Tomović na zaproszenie Wojewody Śląskiego – pana Jarosława Wieczorka oraz Marszałka Województwa Śląskiego – pana Jakuba Chełstowskiego wziął udział w corocznym spotkaniu korpusu konsularnego, który odbył się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas spotkania pan Konsul miał okazję do licznych rozmów z kolegami Konsulami na temat możliwej współpracy. Uroczystość wzbogacił Chór Zespołu i Tańca „Śląsk” wykonując krótki koncert pieśni ludowych.

Szczyt Klimatyczny COP

W Katowicach rozpoczęła się 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (tzw. COP24). Na zaproszenie Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, pan Konsul, delegacja Ambasady Republiki Serbii oraz pani Premier – Ana Brnabić wzięli udział w uroczystym otwarciu Szczytu, które odbyło się w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Radia Polskiego.

Odznaczenie Honorowe „Bene Merito”

Dnia 15 listopada br. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie zorganizowała przyjęcie z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ceremonię licznie przybyli przedstawiciele serbskich władz, reprezentanci samorządów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i serbska Polonia. Podczas uroczystości odbyła się także ceremonia udekorowania pana Konsula Honorowego Republiki Serbii w Katowicach, pana Ranko Tomovicia Odznaką Honorową „Bene Merito”, która jest wyrazem podziękowania i wielkiego uznania za działania promujące Polskę na obszarze Serbii. Odznaczenie wręczył panu Konsulowi Charge d`affaires a.i. RP w Republice Serbii Pan Andrzej Kindziuk.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ambasady RP w Belgradzie: https://belgrad.msz.gov.pl/pl/p/belgrad_rs_a_pl/aktualnosci/przyjecie_z_okazji_rocznicy_stulecia_odzyskania_niepodleglosci_rzeczypospolitej_polskiej

 

Źródło zdjęć: CorD/Zoran Petrovic

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

17. i 18. października pan Konsul brał udział w Europejskim Kongresie Małych i Średnich przedsiębiorstw, który odbywał się w Katowicach. Miał okazję spotkać się z prezesem Izby Gospodarczej w Katowicach – panem Tadeuszem Donocikiem, a także z prezesem zarządu firmy „Elmech Kazeten” – z panem Arturem Kowalczykiem, który planuje odwiedzić kopalnię węgla „Resavica” w Serbii. Konsul wyraził swoją chęć do pomocy organizacji wyjazdu.

 

Spotkanie w sanatorium Trepča Banja

W trakcie ostatniej wizyty w Čačku, pan Konsul zorganizował spotkanie z Ambasadorem RP Tomaszem Niegodziszem, dyrektorami i właścicielem sanatorium Trepča Banja. Jest to wyjątkowe, znane w całej Europie uzdrowisko, w którym leczy się m.in. choroby reumatyczne, porażenia, stany depresyjne oraz choroby naczyń krwionośnych. Celem spotkania była współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Chorych na Porażenie.

8. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wspieramy tegoroczną, 8. edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która odbędzie się w dniach 17-19 października 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

To największe wydarzenie poświęcone sektorowi MŚP w Europie. Co roku gromadzi ponad 6000 reprezentantów biznesu, samorządu, nauki i polityki oraz ekspertów z kraju, Europy i świata. To trzydniowy cykl paneli dyskusyjnych, debat, warsztatów, a przede wszystkim płaszczyzna wymiany poglądów i doświadczeń.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu ⇒ http://ekmsp.eu/pl/strona-glowna/