Leczenie podczas pobytu w Polsce

Zgodnie z umową bilateralną między Serbią a Polską, mieszkańcy Serbii posiadający ważną książeczkę zdrowia mają prawo do leczenia w Polsce na koszt Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych (RFZO). Wszyscy wjeżdżający na terytorium Polski powinni mieć przy sobie dwujęzyczny formularz – certyfikat wydany w oddziałach RFZO. Tylko osoby będące w posiadaniu takiego zaświadczenia będą mogły być leczone w wypadkach zagrażających życiu bądź zdrowiu na koszt Funduszu.

Letnie festiwale w Serbii

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa, którzy podróżują tego lata do Serbii na jej najpiękniejsze, tradycyjne festiwale!

Guča 08-11.08.2019

Guča festiwal to tradycyjna impreza – legenda i niepowtarzalne spotkanie trębaczy, którzy każdego roku spotykają się w miasteczku Guča w zachodnim regionie Serbii – Dragačevie. Prawie milion odwiedzających nie tylko z Serbii, ale i z zagranicy przybywa w sierpniu do małej miejscowości by wspólnie tworzyć największy festiwal instrumentów dętych na świecie.

Belgrade Beer Fest 14-18.08.2019

Festiwal promujący pozytywną energię, świetną zabawę i kosmopolitycznego ducha Belgradu. Belgrade Beer Fest to przede wszystkim wizytówka miasta i jego mieszkańców, prezentuje kulturę i dziedzictwo Bałkanów, jego smaki i melodie. Odwiedzający z wszelkich stron świata w relaksującej atmosferze, przy muzyce, jedzeniu i piciu mają okazję poznać Serbię z jej najlepszej strony.

Festival Uličnih Svirača 29-31.08.2019

Podgrađe Petrovaradinske obok Nowego Sadu po raz kolejny zaprasza na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Festiwal artystów ulicznych już od 19 lat pielęgnuje ducha sztuk ulicznych, nie ograniczając gatunków, form przekazu, ani nie dzieląc ich na elitarne lub popularne – każdy, kto pragnie się zaprezentować może się zgłosić. Festiwal skupia głównie muzyków, ale również grupy taneczne, teatralne, akrobatów czy performerów, którzy występują pod gołym niebem, otoczeni przez publikę jak na ulicznych przedstawieniach

Sezon wakacyjny

W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące podróżowania przez i do Serbii:

DOKUMENT. Granicę serbską można przekroczyć na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Istotne jest jednak, aby zarówno dowód osobisty jak i paszport były ważne minimum 3 miesiące od momentu opuszczenia Serbii.

DZIECI. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przekroczyć granicę serbską na podstawie paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego.

ZIELONA KARTA. Od 1. stycznia 2012 roku przy wjeździe samochodem do Republiki Serbii nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego ubezpieczenia samochodowego – czyli tzw. „zielonej karty”.

OPŁATY ZA PRZEJAZD. Republika Serbii nie posiada winiet. Za korzystanie z autostrad płaci się za poszczególne odcinki w punktach poboru opłat na tzw. „bramkach”.

POJAZD SŁUŻBOWY. W przypadku poruszania się po terytorium Serbii pojazdem służbowym zarejestrowanym na firmę, niezbędne jest posiadanie pisemnego zezwolenia na używanie tego pojazdu.

LEASING. Osoba podróżująca samochodem w leasingu powinna mieć przy sobie upoważnienie właściciela czyli firmy leasingowej pojazdu na wyjazd zagraniczny.

WALUTA. Walutą obowiązującą w Serbii jest dinar. Zalecamy zabieranie ze sobą euro aby na miejscu, w Serbii wymienić je na dinary (nie ma możliwości wymiany złotówek w Serbii).

ZWIERZĘTA. Aby wjechać ze zwierzęciem na terytorium Serbii, niezbędne jest posiadanie paszportu dla zwierzęcia, chipu, standardowych szczepień oraz zaświadczenia od weterynarza potwierdzającego, że zwierzę jest zdrowe (w celu uzyskania wzoru zaświadczenia prosimy o kontakt: sekretariat@konsulat-serbia.pl). Prosimy także o zapytanie lekarza, na jaki czas zaświadczenie zostaje wydane.

W razie wszelkich dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Bałkańska Festa

Już po raz 15. w dniach od 31 maja do 2 czerwca odbyła się Bałkańska Festa, która z roku na rok gromadzi coraz to więcej sympatyków. Jest to bałkańskie święto dla reemigrantów, ich rodzin oraz miłośników wszystkiego, co bałkańskie. Pan Konsul przywitał wszystkich zgromadzonych po czym zaprosił do wspólnej zabawy przy gorących, południowych rytmach.

Źródło zdjęć: Urząd Gminy Bolesławiec


Dzień Państwowości Serbii

15 lutego br. Ambasada Republiki Serbii w Warszawie, w hotelu Regent zorganizowała uroczyste przyjęcie, którego powodem był Dzień Państwowości Serbii. Tego dnia wspomina się początek pierwszego serbskiego powstania narodowego oraz oddaje cześć bohaterom walki o niepodległość. W uroczystości uczestniczyli znakomici i wysocy goście, w tym przedstawiciele Rządu RP, cały Korpus Dyplomatyczny oraz przyjaciele i sympatycy Republiki Serbii.

Źródło zdjęć: Ambasada RS
Źródło zdjęć: Ambasada RS


Spotkanie noworoczne korpusu konsularnego

Dnia 24 stycznia br. pan Konsul Ranko Tomović na zaproszenie Wojewody Śląskiego – pana Jarosława Wieczorka oraz Marszałka Województwa Śląskiego – pana Jakuba Chełstowskiego wziął udział w corocznym spotkaniu korpusu konsularnego, który odbył się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas spotkania pan Konsul miał okazję do licznych rozmów z kolegami Konsulami na temat możliwej współpracy. Uroczystość wzbogacił Chór Zespołu i Tańca „Śląsk” wykonując krótki koncert pieśni ludowych.

Szczyt Klimatyczny COP

W Katowicach rozpoczęła się 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (tzw. COP24). Na zaproszenie Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, pan Konsul, delegacja Ambasady Republiki Serbii oraz pani Premier – Ana Brnabić wzięli udział w uroczystym otwarciu Szczytu, które odbyło się w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Radia Polskiego.

Odznaczenie Honorowe „Bene Merito”

Dnia 15 listopada br. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie zorganizowała przyjęcie z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ceremonię licznie przybyli przedstawiciele serbskich władz, reprezentanci samorządów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i serbska Polonia. Podczas uroczystości odbyła się także ceremonia udekorowania pana Konsula Honorowego Republiki Serbii w Katowicach, pana Ranko Tomovicia Odznaką Honorową „Bene Merito”, która jest wyrazem podziękowania i wielkiego uznania za działania promujące Polskę na obszarze Serbii. Odznaczenie wręczył panu Konsulowi Charge d`affaires a.i. RP w Republice Serbii Pan Andrzej Kindziuk.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ambasady RP w Belgradzie: https://belgrad.msz.gov.pl/pl/p/belgrad_rs_a_pl/aktualnosci/przyjecie_z_okazji_rocznicy_stulecia_odzyskania_niepodleglosci_rzeczypospolitej_polskiej

 

Źródło zdjęć: CorD/Zoran Petrovic