Natura

Serbia pełna jest bogactw naturalnych, endemicznie występujących gatunków roślin i zwierząt oraz ciekawych formacji geologicznych. Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje, jakie oferuje Serbska przyroda, poniżej przedstawiamy kilka dla zaostrzenia apetytu:

Tara

Park Narodowy Tara, źródło: serbia.travel, autor: B. Jovanović

Tara to park narodowy położony na zachodzie Serbii (na granicy z Czarnogórą), którego głównym punktem jest góra o tej samej nazwie. Góra Tara należy do łańcucha Gór Dynarskich i rozciąga się na 50 km,  z wieloma punktami widokowymi o średniej wysokości 1200 m.n.p.m. Jej najwyższym szczytem jest  Kozji Rid, położony 1591 m.n.p.m.. Tara to jedno z najbardziej malowniczych miejsc Serbii, doskonała do wspinaczki, spacerów, jazdy konnej, kajakarstwa i wielu innych. Na terenie parku organizowane są rejsy statkiem po kanionie rzeki Driny oraz jeziorze Perućac, gdzie można cieszyć się niezwykłymi widokami.

W okolicy parku znajdują się urocze wioski, w których możemy znaleźć zakwaterowanie i spróbować regionalnych specjałów. Najbardziej niedostępna z wiosek, Jagoštica, znajdująca się na zboczu góry Tara, na granicy z Bośnią i Hercegowiną, otoczona jest z trzech stron rezerwatami przyrody, a na północnej i zachodniej stronie majestatycznym kanionem rzeki Driny. Park Tara zajmuje 19.200 hektarów, z których 13 tys. hektarów pokryte jest lasem. Tara jest domem dla 140 gatunków ptaków, 28 gatunków ryb i 58 gatunków ssaków, w tym największej populacji niedźwiedzia brunatnego w Serbii.

Park Narodowy Tara to nie tylko nietknięta przyroda, ale także wiele zabytków, datowanych od epoki neolitycznej aż po współczesność. Najważniejsze z nich to Monastyr Raca i nekropolis w Perucacu i Rastistu, które są nominowane do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Sport i aktywny wypoczynek na terenie Parku Narodowego Tara:

Piesze wycieczki: Jako teren górski Tara oferuje oczywiście wiele szlaków, dzięki którym można dostać się do fantastycznych punktów widokowych i poznać lepiej mieszkańców lasów (należy jednak uważać na żmije i niedźwiedzie!). Najważniejsze punkty widokowe parku to Banjska i Biljeska skała, Sjenic, Crnjeskovo, Oslusa i Predov Krst.

Sporty wodne: Sztucznie stworzone jezioro Zaovine, znajdujące się na wysokości 1080 metrów z pewnością docenią wielbiciele spokojnego wypoczynku na łonie natury, gdzie nie dotarły jeszcze tłumy turystów. Jeziora Zaovine i Perućac są doskonałe do uprawiania sportów wodnych, w tym zyskującego na popularności  stand up paddlingu. Można też wynająć kajaki lub pontony i ruszyć na spływ!

Jezioro Zaovine, źródło: serbia.travel, autor: D. Bosnić

Sporty ekstremalne: Wielbiciele przygód z pewnością docenią takie atrakcje jak Kanion rzeki Raczy, który jest niezwykle piękny, ale również niebezpieczny. Zalecamy zwiedzanie kanionu z doświadczonym we wspinaczce przewodnikiem!

Jeździectwo: Tuż przy Monasterze Świętych Serbskich na górze Tara znajduje się klub jeździecki „Dora”.

Ścieżki rowerowe: W zachodniej Serbii oznaczonych jest 15 ścieżek rowerowych o łącznej długości aż 400 km, a przy ścieżkach zbudowane są schronienia dla rowerzystów i turystów, co sprawia, że jest to region szczególnie atrakcyjny dla miłośników aktywnego wypoczynku. Możliwe jest wypożyczenie rowerów na miejscu.

Narciarstwo: Wiele tras narciarskich prowadzi od Centrum turystycznego Kaluđerske Bare na wysokości 1059 metrów.

 

Kopaonik

Kopaonik, źródło: serbia.travel, autor: D. Bosnić

Park Narodowy Kopaonik znajduje się w centralnej Serbii, a swoim zasięgiem (11.810 hektarów) obejmuje najwyższe części masywu górskiego, otoczone rzecznymi dolinami rzek: Ibry, Josanicy, Toplicy i rzeki Brzećkiej. W Parku żyje 91 endemicznych i 82 subendemiczne gatunki roślin. Na najwyższych wzgórzach Kopaonika żyje również żyworodna jaszczurka, zamieszkująca jedynie najwyższe góry Europy, złoty orzeł, górski skowronek,  krzyżodziób i inne gatunki zwierząt. Kopaonik to jednak przede wszystkim najbardziej znane w Serbii centrum narciarskie, co nie oznacza, że nie warto odwiedzić go również latem, kiedy turystów jest mniej i możliwy jest bliski kontakt z przyrodą.

 

Đerdap

Punkt widokowy Veliki Štrbac w parku narodowym Đerdap, źródło: serbia.travel, autor: D. Bosnić

Park  Narodowy Đerdap znajduje się na wschodzie Serbii, na granicy z Rumunią przy rzece Dunaj. Đerdap to wspaniałe widoki, piękna trasa, idealna na wycieczkę motocyklem (Đerdapska magistrala), nietknięta przyroda i mało uczęszczane (choć niesłusznie!) górskie szlaki. Wzdłuż rzeki odwiedzić można kilkanaście urokliwych wsi, jak i kilka miasteczek z rozwijającą się infrastrukturą turystyczną. Przy mieście Golubac znajduje się zbudowana na skale nad rzeką twierdza o tej samej nazwie, gdzie zginął  Zawisza Czarny. Tablicę, upamiętniającą legendarnego polskiego rycerza można obejrzeć przy twierdzy, jest na niej również napis w języku polskim.

Żeglarstwo: Miasto Golubac, znajdujące się przy parku Đerdap to też centrum żeglarstwa, gdzie co roku odbywa się zlot żeglarzy. Nic w tym dziwnego, Ponieważ właśnie przy Golupcu Dunaj jest najszerszy (6500m), co wraz z wietrzną pogodą sprawia, że warunki dla żeglarzy są idealne.

Trasy rowerowe: Przez park prowadzi trasa rowerowa Eurovelo,

Góra Rtanj

Góra Rtanj, autor: Anja Ignatović

Góra Rtanj to niezwykła formacja górska na wschodzie Serbii, należąca do łańcucha serbskich Karpat. Ze względu na jej niezwykły, piramidalny kształt, związanych jest z nią wiele legend, wierzono między innymi, że rany leczą się tam szybciej, a pod jej powierzchnią znajduje się zakopany zamek czarnoksiężnika, który został w nim uwięziony wraz z ogromnym skarbem. Można to miejsce porównać do Stonehenge, według wyznawców filozofii NewAge w górze Rtanj znajduje się piramida, emitująca tajemniczą energię, dzięki której można ochronić się w przypadku końca świata. Bardziej przyziemnie nastawionym turystom spodoba się piękny widok, rozciągający się z góry Rtanj oraz ruiny kapliczki św. Jerzego.

 

Miasto Diabła – Đavolja Varoš

Đavolja Varoš, źródło: serbia.travel, autor: D. Bosnić

Đavolja Varoš jest jedyną tego rodzaju formacją skalną w Europie, nominowaną przez Serbię do nowej listy siedmiu cudów świata. Wysokie piramidy (2-15m), będące śladem działalności wulkanicznej, zbudowane są z nietrwałej skały, która uległaby szybkiej erozji, gdyby nie 'czapeczki’ z bardziej odpornego materiału, jakimi są uwieńczone. Oczywiście z tak niezwykłą formacją związanych jest wiele legend i przesądów. Dwa naturalne źródła, które występują w okolicy również zyskały diabelskie nazwy: Woda Diabła oraz Czerwone Źródło (to ze względu na wysoką zawartość minerałów, nadającą wodzie czerwonawą barwę).

Możliwość komentowania została wyłączona.