Wjazd do Serbii

W dniu 21.05.2020 r. Rząd Republiki Serbii podjął decyzję o zmianie Decyzji o ogłoszeniu choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, z powodu której wprowadzono zakaz wjazdu do Republiki Serbii oraz środki zapobiegawcze obejmujące wszystkie kategorie serbskich obywateli i cudzoziemców.

Zgodnie z ww. decyzją, od dnia 22.05.2020 r. do wjazdu na terytorium Republiki Serbii nie jest już wymagane specjalne zezwolenie/zgoda na wjazd wszystkich kategorii cudzoziemców. Przekroczenie granicy Republiki Serbii zostało zatem przywrócone do zwykłego trybu.

Wszystkim osobom wjeżdżającym do Republiki Serbii – zamiast wcześniejszych środków izolacji i obowiązku posiadania negatywnego testu PCR – podczas kontroli paszportowej wręczona będzie pisemna informacja–ostrzeżenie w języku serbskim oraz angielskim –  o środkach, które należy stosować w celu zapobiegania rozpowszechniania i zwalczania choroby zakaźnej COVID-19.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ambasady RP w Belgradzie, na której informacje są na bieżąco aktualizowane: https://www.gov.pl/web/serbia/informacje-o-koronawirusie

Sezon wakacyjny

W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, poniżej zamieszczamy
najważniejsze informacje dotyczące podróżowania przez i do Serbii:

DOKUMENT. Granicę serbską można przekroczyć na
podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Istotne jest jednak, aby zarówno dowód osobisty jak i paszport były ważne minimum 3 miesiące od momentu opuszczenia Serbii.

DZIECI. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przekroczyć granicę serbską na podstawie paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego.

ZIELONA KARTA. Od 1. stycznia 2012 roku przy wjeździe samochodem do Republiki Serbii nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego ubezpieczenia samochodowego – czyli tzw. „zielonej karty”.

OPŁATY ZA PRZEJAZD. Republika Serbii nie posiada winiet. Za korzystanie z autostrad płaci się za poszczególne odcinki w punktach poboru opłat na tzw. „bramkach”.

POJAZD SŁUŻBOWY. W przypadku poruszania się po terytorium Serbii pojazdem służbowym zarejestrowanym na firmę, niezbędne jest posiadanie pisemnego zezwolenia na używanie tego pojazdu.

LEASING. Osoba podróżująca samochodem w leasingu powinna
mieć przy sobie upoważnienie właściciela czyli firmy leasingowej pojazdu na wyjazd zagraniczny.

WALUTA. Walutą obowiązującą w Serbii jest dinar. Zalecamy zabieranie ze sobą euro aby na miejscu, w Serbii wymienić je na dinary (nie ma możliwości wymiany złotówek w Serbii).

ZWIERZĘTA. Aby wjechać ze zwierzęciem na terytorium Serbii, niezbędne jest posiadanie paszportu dla zwierzęcia, chipu, standardowych szczepień oraz zaświadczenia od weterynarza potwierdzającego, że
zwierzę jest zdrowe
 (w celu uzyskania wzoru zaświadczenia prosimy
o kontakt: sekretariat@konsulat-serbia.pl). Prosimy także o zapytanie
lekarza, na jaki czas zaświadczenie zostaje wydane.

W razie wszelkich dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.